Cegła lica

Cegła cięta z lica na ścianę

Jednym z bardzo ciekawych trendów w architekturze wnętrz jest wykorzystanie cegły ciętej do wykończenia ścian. To nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale również dodaje wnętrzom nowoczesności i industrialnego charakteru. Dostępnych jest wiele rodzajów cegły ciętej ze starych budynków, w różnych odcieniach.

Różnorodność kolorów i kształtów cegieł ciętych

Atutem starej cegły ciętej jest jej różnorodność. Dostępne są cegły w różnych kolorach, pochodzące z rozbiórki, które charakteryzują się niejednolitymi krawędziami. Daje to projektantom nieograniczone pole do popisu, umożliwiając tworzenie unikatowych aranżacji wnętrz. Dodatkowo cegły ze starych budynków mogą różnić się rozmiarami, szerokością czy też długością od cegieł obecnie wytwarzanych. W ten sposób można stworzyć wrażenie, że budynek posiada stare, ceglane ściany, często projektanci wnętrz łączą je ze ścianami jednolitymi, wykończonymi gładzią czy też płytkami gresowymi.

Cegła cięta we wnętrzach nowoczesnych

Ściana wykończona cegłą doskonale komponuje się z nowoczesnymi i industrialnymi wnętrzami. Coraz częściej widzimy to rozwiązanie zarówno w domach, jak i w budynkach firmowych. Wprowadza ono do przestrzeni nie tylko element surowości, ale także odrobinę nostalgii, łącząc nowoczesność z surowością nietynkowanej cegły. Cegła czerwona na ścianie, szczególnie w kuchni, jest bardzo ciekawym rozwiązaniem. Kafle wykonane z cegieł pochodzących z budynków sprzed I Wojny Światowej, dodają wnętrzu charakteru i niepowtarzalnego uroku. Różnice w strukturze i kolorze cegieł dodatkowo pozytywnie wpływają na aranżację wnętrza.

Cegła licowa na kominek i elewację zewnętrzną

Cegła cięta znakomicie sprawdza się jako materiał wykończeniowy dla kominka. Jej uniwersalność pozwala na stosowanie jej zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynku. Kominek z cegły staje się nie tylko źródłem ciepła, ale również centralnym punktem aranżacyjnym, przyciągającym uwagę swoim charakterystycznym wyglądem. Cegła cięta licowa doskonale sprawdza się również na zewnątrz budynków. Może stanowić nie tylko element elewacji, ale także ozdabiać słupy czy parapety zewnętrzne. Jej trwałość i estetyka przekładają się na atrakcyjny wygląd budynku.

Klasyczne kafle cięte z lica cegły w aranżacji wnętrza

Cegła licowa, o standardowej grubości około 2 cm, to obecnie bardzo popularny materiał wykończeniowy. Pomiędzy kaflami można zastosować różnorodne wypełnienia, takie jak fuga betonowa, czy też biała fuga podkreślająca kolorystykę cegły. Cegła cięta z lica może być łatwo dopasowana do wymiarów ścian, jest to materiał łatwy w obróbce, a także łatwy w montażu. Dzięki temu można stworzyć bardzo ciekawe aranżacje dość niskim kosztem, dlatego projektanci wnętrz chętnie korzystają z tego rozwiązania. Dodatkowo na rynku możemy znaleźć cegłę z lica w różnych kolorach oraz rozmiarach, można dobrać ją do ogólnego zamysłu aranżacyjnego, kolorystyki. Stara cegła z rozbiórki to materiał niezwykle trwały, często wykorzystuje się ją na elewacji, przez co nowy obiekt może sprawić wrażenie stuletniego budynku.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2